Niewolnice Isaury

“Niewolnica Isaura” to jeden z najbardziej popularnych programów w historii polskiej telewizji. Telenowela zaprezentowana po raz pierwszy w Polsce w 1985 r. gromadziła przed telewizorami średnio aż 81% widzów, czyli około 22 mln ludzi! 1http://www.imdb.com/title/tt0142036/trivia

W wyniku tej olbrzymiej popularności po latach zaczęły powstawać plotki o rzekomej modzie na nadawanie dziewczynkom imienia głównej bohaterki serialu – Isaura.

Ale czy tak rzeczywiście było ?
Aby to sprawdzić trzeba wziąć dane z systemu PESEL. Niestety dostęp do nich jest płatny i w dodatku nie każdy może je uzyskać. Jednak w toku poszukiwań natrafiłem na jedyną tego typu publikację w Polsce – “Słownik imion współcześnie w Polsce używanych” 2http://www.rcin.org.pl/dlibra/docmetadata?id=233&from=publication – zawiera informacje dot. tego ile razy w danej dekadzie zostało nadane konkretne imię obywatelowi Polski w latach 1920-1994 r.
Np. ile w dekadzie 1981-1990 r. urodziło się dziewcząt z nadanym imieniem Anna czy Katarzyna.

Śmiało możesz sprawdzić jak przedstawia się popularność Twojego imienia – tylko najpierw zapoznaj się z informacjami ze str 6 i 7 aby wiedzieć jak odczytać dane  😉

Wracając do Isaury…okazało się, że imię to zostało nadane w przedziale czasowym 1981-1994 r. 28 razy, a jej przekształcenie –  Izaura 38 razy, więc do 1994 r. 66 kobietom nadano imię głównej bohaterki serialu.

Ciekawe jak ich życie zostało naznaczone tym imieniem.
W kilku artykułach natknąłem się na dość frywolne wtrącenia o rzekomych perypetiach takich osób. Ale sprawiały one wrażenie mało wiarygodnych i raczej uznaję je za dziennikarską fantazję. Niestety nie znalazłem żadnego pełnego i wiarygodnego wywiadu.

Miałem napisać o Isaurze coś więcej ale natrafiłem na świetny artykuł Katarzyny Wajdy “Niewolnicy Isaury”, który dostarcza wszelkich niezbędnych informacji na temat serialu i jego popularności w Polsce.

Myślę, że do informacji z artykułu warto dodać co nieco odnośnie obecnej w tamtych czasach rzeczywistości. Przede wszystkim zobaczmy jak wyglądało środowisko telewizyjne i konkurencja “Isaury”.
Dość mizernie. Konkurencja żadna. Dwa kanały. Poniżej program TV – z dnia 19 lutego 1985 – wtedy został wyemitowany pierwszy odcinek serialu.

Antena
“Isaura” leciała rano i wieczorem aby nocny stróż i inne nocne zmiany mogły też obejrzeć serial.

W sieci udało mi się znaleźć kawałek odcinka po polsku w beznadziejnej jakości. Dla przybliżenia tematu, w celu zrozumienia fascynacji serialem, polecam rzucić okiem 😉

W toku rozmyślań i poszukiwań wytypowałem parę imion, które mogły zostać rozpowszechnione bądź skazane na potępienie przez popkulturę oraz sławnych ludzi.

7515197.3Np. Imię Amelia wykazało ogromny wzrost popularności w latach 2001 (157 nadań) i 2002 (1905 nadań). Prawdopodobnie związane jest to z popularnością tytułowej bohaterki francuskiego filmu „Amelia”, którego premiera w Polsce miała miejsce 19 października 2001 r. Potwierdza to odnotowanie tego samego zjawiska w Niemczech i Holandii, gdzie od 2002 r. popularność imienia Amelie rośnie w szybkim tempie.3Swoboda Paweł, Imiona częste w Polsce w latach 1995-2010 oraz ich zróżnicowanie w czasie i przestrzeni [W:] Onomastica nr 57, str 52, 2013

hitler-babyA czy nadał byś swojemu dziecku imię Adolf? Czy imię Adolf znacznie straciło na popularności po makabrycznej działalności Adolfa Hitlera? O tym w kolejnym odcinku!

 

 

 

Poniżej tabela imion i osób, które wytypowałem do następnych odcinków. Jeśli możesz coś dodać to proszę napisz w komentarzu.

Postać wywierająca wpływWarianty imienia
Adam MałyszAdam
Adolf HitlerAdolf
Aicha (muzyka - singiel Magmy)Aicha, Aisza, Aischa, Ajsza
Albin SiwakAlbin
Amelia (film)Amelia
Brigitte BardotBrigida, Brigitte, Brigitta, Brigidette, Brigit, Brigita, Brygida, Brygide, Brygita, Brygitta, Brygitte
Claudia CardinaleKlaudia, Claudia
Iga CembrzyńskaIga
Lech WałęsaLech
Maja Berezowska, Pszczółka MajaMaja, Maia
Maryla RodowiczMaryla
MieszkoMieszko
Olivier Janiak Oliwier, Olivier, Oliver
Otylia Jędrzejczak Otylia
Ronald ReganRonald
Sobiesław ZasadaSobiesław
Violetta VillasWioletta, Wioleta, Wiolletta, Wiolleta, Violeta, Violetta, Violleta
Violletta
Xavier WiśniewskiKsawery, Ksawier, Xavier

Snacks

  • Wpierw artykuł miał odpowiadać na pytanie – czy gwałtowne otwarcie Polski na zachodnią kulturę masową – wyrażającą się w  liczbie seriali zagranicznych, które możnaChildren Of Dynasty - Logo było oglądać w TV  sprawiło, że nowo narodzone dzieci w Polsce dostawały imiona po bohaterach z zagranicznych seriali. Początkowo za punkt odniesienia wziąłem serial “Dynastia”, który zapadł mi w pamięć jako obrazy świata zachodniego opływającego w niewyobrażalne luksusy i piękno. Jednak imiona głównych bohaterów serialu nie były nadawane dzieciom w Polsce w ilości odpowiedniej abyśmy mogli mówić o jakiejś tendencji – do 1994 r. mieliśmy w Polsce jednego Blake’a i 6 kobiet z imieniem Alexis.
    Wymyśliłem nawet całkiem chwytliwy tytuł “Children Of Dynasty”, znalazłem piękna grafę na posta. Ale stwierdziłem że bardziej rzutką i rozpowszechnioną historią jest Isaura.
  • Czy istnieje, jakaś lista, która zawiera wykaz imion w Polsce? Niestety nie. A obecnie od 1996 r. panuje dość duża swoboda w nadawaniu imion. Weźmy naszych polskich celebrytów i to tych nie słynących z ekstrawagancji, jak Michał Wiśniewski, dzieci: Xavier, Etienette i Fabienne, tylko tych uważanych za podobnych nam Katarzyna Skrzynecka – córka Alikia Illia, Katarzyna Figura – córki Koko i Kaszmir Amber, Krzysztof Ibisz – syn Vincent.
    Dość ciekawe zestawienie na Onecie – Link.

 

 

 

Sławek Grochowski
Sławek Grochowski

Latest posts by Sławek Grochowski (see all)

Notes   [ + ]